Dieta i zdrowie

Dieta

Osoby marzące o odchudzaniu muszą być świadome, że nie jest to proces szybki. Twórcy diet od dawna starali się, aby sprawiały one jak najmniej kłopotu osobom je....

uroda, lekarstwa, leczenie

Dieta Dukana - idealny przepis na odchudzanie

2016-11-02 | Żaneta Biegańska


Osoby marzące o odchudzaniu muszą być świadome, że nie jest to proces szybki. Twórcy diet od dawna starali się, aby sprawiały one jak najmniej kłopotu osobom je stosującym i aby nie wiązały się z ciągłym uczuciem głodu. Jedną z takich osób jest dr Pierre Dukan, który opracowując plan żywieniowy swojej diety, kierował się dwiema zasadami: po pierwsze dieta powinna być skuteczna, a po drugie - zdrowa. Dieta dukana to idealny przepis na odchudzanie. Następuje w niej szybka utrata kilogramów, a to jeszcze bardziej zwiększa motywację i chęć jej kontynuowania.
Jakie są podstawowe zasady diety Dukana?
Dr Dukan wykorzystał fakt, że białka to te składniki odżywcze, do przetworzenia których organizm musi wydatkować najwięcej energii. 
Dlatego w czasie jej trwania następuje zwiększenie spożycia produktów białkowych i ograniczenie węglowodanów i tłuszczów. Ponadto dieta nie narzuca rytmu posiłków, chudniemy jedząc i nie odczuwając głodu. Bardzo ważną sprawą w tej diecie jest też picie odpowiedniej ilości wody. Jest to konieczne, ponieważ bez wody dieta jest mniej skuteczna, a nerki za bardzo obciążone. Należy pić przynajmniej 1,5 litra dziennie. Dieta dzieli się na cztery fazy, z których każda kolejna jest mniej restrykcyjna od poprzedniej. Każda z czterech faz diety kieruje się innymi założeniami.
Faza pierwsza - uderzeniowa. Posiłki zawierają produkty złożone z pełnowartościowego białka zwierzęcego. Potrawy należy gotować, grillować lub piec w foli bez dodatku tłuszczu.
Faza druga - naprzemienna. Jadłospis jest zmienny tzn. przez kilka dni spożywa się produkty białkowe razem z warzywami, a potem kilka dni przechodzimy znowu na dietę białkową, tak jak w fazie pierwszej.
Zasadę tę stosuje się do momentu osiągnięcia upragnionej masy ciała.
Faza trzecia - utrwalanie efektów. W fazie tej spożywamy produkty białkowe w połączeniu z warzywami, raczej nic nie modyfikujemy, a wprost przeciwnie staramy się utrwalić nawyki żywieniowe wyrobione w fazie drugiej. W ten sposób unikniemy efektu jo-jo. Możemy włączyć do diety 2 razy w tygodniu makaron, ryż lub ziemniaki.
Faza czwarta - stabilizacja. Ta faza diety towarzyszy nam już na zawsze. Staramy się odżywiać racjonalnie, pamiętając o jej zasadach. W dalszym ciągu wykluczamy słodycze i słodzone napoje. Jeden dzień w tygodniu musi pozostać białkowy.
Każda dieta, także i dieta Dukana, jest o wiele skuteczniejsza, jeśli jest połączona z aktywnością fizyczną.

Powiązane tagi: